Príprava kosačky na jar

Bez ohľadu na to, či máte klasickú kosačku na trávu alebo robotickú, existuje  niekoľko nevyhnutných krokov údržby, ktoré by ste mali vykonať skôr, ako ju začnete používať.

Čistenie kosačky

Prvý a zároveň najdôležitejší krok je správne čistenie kosačky a jej častí. V ideálnom prípade by ste mali kosačku očistiť po každom použití, čím sa zabráni  jej upchávaniu záhradným odpadom. Vždy sa pred čistením uistite, že kosačka je vypnutá.  Odstráňte starú trávu, listy a nečistoty,  ktoré sa nahromaždili okolo čepelí. Na čistenie kosačky nepoužívajte žiadne ostré náradie, pretože by došlo k poškriabaniu a podporeniu rozvoja hrdze. Vymieňať sviečku nie je potrebné každú sezónu, no minimálne na jej začiatku sa odporúča ju aj spolu s filtrom vyčistiť. Najlepším spôsobom, ako vyčistiť filter je vyfúkať ho tlakom vzduchu z kompresora.

 

Výmena oleja a naostrenie nožov

Olej na kosačke by ste mali vymieňať najmenej raz ročne. Ak ste ho nikdy predtým nevymieňali, jednoducho vložte pod vypúšťaciu zátku nádobu a zátku vyberte. Po vypustení všetkého starého oleja ho správne ekologicky zlikvidujte, potom vymeňte zátku a naplňte nový olej. Na začiatku sezóny sa odporúča nože vyčistiť a naostriť. V priebehu sezóny je postačujúce udržiavať ostrosť noža pilníkom alebo elektrickou brúskou. 
Náš tip: Vedeli ste, že technológia čistenia suchým ľadom perfektne odstráni mastné škvrny a olej z rôznych povrchov bez tvorby ďalšieho zbytočného sekundárneho odpadu a bez použitia chémie? Proces čistenia využíva tri základné faktory: kinetickú energiu, termálny šok a sublimáciu. Na konci procesu zostáva len odstránená nečistota a žiadny ďalší sekundárny odpad. Tým je metóda čistenia – tryskania suchým ľadom efektívna, šetrná k čisteným materiálom a zároveň ohľaduplná k životnému prostrediu. Navyše suchý ľad inhibuje rast baktérií, proces čistenia suchým ľadom zastavuje rast plesní, spór a znižuje kontamináciu inými biologickými látkami. Je netoxický, bez zápachu a vhodný na všetky povrchy – od kovu, dreva, betónu až po jemnú drevenú štruktúru.
 

 
✅ Ako efektívne očistiť celú kosačku? Pozrite si našu veľmi šetrnú, efektívnu a rýchlu metódu čistenia suchým ľadom, ktorá je neabrazívna a účinná ako na samotnom motore, tak i na elektrických komponentoch, kde zvyšky trávy a nečistôt môžu spôsobiť prehrievanie alebo poškodenie motora. Celý proces vám nezaberie viac ako 20 minút, nepoškodí žiadne časti kosačky a čo je dôležité - oproti čisteniu vysokotlakovými tryskami a vodou nevzniká pod kosačkou žiadna mláka, kosačku nie je nutné utierať či chrániť jej komponenty.

  

Pozrite si krátke videá, ako je možné očistiť kosačku technológiou suchého ľadu: