Ako sa vyrába suchý ľad?

Čo je suchý ľad a na čo sa používa?

Suchý ľad je pevné skupenstvo CO₂ s teplotou -79 °C. Oxid uhličitý sa v prírode nachádza v plynnej forme. Je netoxický a bez zápachu. Suchý ľad sa obvykle používa na chladenie, v medicíne pre zmrazovanie tkanív, v stavebníctve pre odstraňovanie glazúr, v strojárenstve pre zmenšenie rozmeru kovových súčiastok. Dá sa použiť pri chladení a sýtení nápojov napr. piva alebo sódovky, na výrobu "plazivej" hmly v divadlách, na diskotékach a pod. Najčastejšie je používaný ako všestranný ochladzovač. Netopí sa, nezanecháva mokré stopy a nepoškodzuje tak tovar ani jeho balenie.

Ďalšou z metód využitia suchého ľadu je čistenie. Takto sa dajú odstrániť reziduá na priemyselných zariadeniach, odstraňovanie lepidla, oleja, farieb, plesní a kaučuku. Táto metóda je alternatívou k pieskovaniu, čisteniu tlakovou vodou, či rozpúšťadlami, pretože environmentálna záťaž je veľmi nízka.


Ako sa vyrába suchý ľad

Na výrobu suchého ľadu používame vysokokoncentrovaný CO2 plyn, ktorý je stlačený a ochladený tak, aby prešiel do kvapalného skupenstva. Extrémne ochladenie vytvorí z kvapaliny snehovitú konzistenciu pevného skupenstva CO2 - suchého ľadu. Zmenou tlaku a teploty v zariadení z kvapalného CO2 (oxid uhličitý) vznikajú pelety suchého ľadu, ktoré lisovacie zariadenie tlačí cez matricu s otvormi. 


Pomocou nášho peletizéra IP 100 H dokážeme zabezpečiť vlastnú výrobu peliet suchého ľadu  v troch veľkostiach: 1,5 mm / 3 mm / 16 mm v požadovanom množstve, v ľubovoľnom čase. Každý mesiac vyrobíme na našich peletizéroch až 20 000 kg peliet. Suchý ľad si môžete vyrobiť aj doma

Výroba suchého ľadu je pomerne jednoduchá, a dokážete to aj sami. Budete potrebovať ochranné rukavice (aby ste sa vyhli omrzlinám, pretože suchý ľad má teplotu -79°C), hasiaci prístroj na báze oxidu uhličitého (CO2) a  látkové vrecko.
Postup: Vložte trysku hasiaceho prístroja CO2 do látkového vrecka a pevne ju utesnite. Vytiahnite zaisťovací kolík a stlačením páky pustite hasivo z nádoby hasiaceho prístroja cez naskrutkovanú prúdnicu CO2. Vyberte novo vytvorený suchý ľad z vrecka a užívajte si ho. Pamätajte, že suchý ľad sublimuje, ale jeho životnosť môžete predĺžiť uložením vrecka do mrazničky. Neskladuje suchý ľad v uzavretej nádobe. 


Je suchý ľad nebezpečný?

Môže byť. Pamätajte, že teplota suchého ľadu je oveľa nižšia, ako teplota obyčajného ľadu. Pri dotyku s pokožkou môže suchý ľad spôsobiť popáleniny. Pokiaľ používate suchý ľad do drinkov, dávajte pozor, aby ste ho neprehltli.  Používajte ho vždy vo vetranej miestnosti, pretože vdychovanie veľkého množstva CO2 môže mať vážne následky pre vaše zdravie. 


Máte záujem o suchý ľad?

Dodáme vám potrebné množstvo peliet suchého ľadu už od 5 kg. V dohodnutý termín v termoboxe, ktorý udrží špičkovú kvalitu peliet po dobu 5-7 dní. Vyrábame kvalitné čerstvé pelety v troch veľkostiach: 1,5 mm / 3 mm / 16 mm. Na výrobu suchého ľadu používame vysokokoncentrovaný CO2 plyn. Každý mesiac vyrobíme na našich peletizéroch až 20 000 kg peliet. Poradíme vám s výberom peliet aj najvhodnejšou formou dopravy, pri objednávke veľkého objemu suchého ľadu poskytujeme zľavu. Máme  za sebou viac ako 20 rokov praxe a stovky spokojných zákazníkov.

Pozrieť  celú ponuku 

Objednať suchý ľad: ✉ obchod@ics-dryice.com, ✆ +421 911 750 760