Anglický bombardér v holandskom Markermeeri

Pred pár rokmi sa v Holandskom Markermeeri podarilo nájsť vrak lietadla. Bol identifikovaný ako Short Stirling BK716; anglický bombardér, ktorý počas druhej svetovej vojny bombardoval nemecké mestá.

V roku 2008 Holandský kráľovský inštitút náhodne objavil motor krátkeho Stirlingu z Markermeeru. Nadácia Aircraft Recovery Group 1940-1945 si myslí, že sa jedná o BK716. Toto lietadlo viezlo sedem členov posádky. Počas obnovy vraku sa našiel jeden z blokov motora. Registračné číslo na tejto časti potvrdzuje totožnosť Short Stirling ako BK716. BK716 sa zrútil v noci z 29. na 30. marca 1943 počas spiatočného letu z bombardovania Berlína. Na ceste domov na stanicu Royal Airforce Downham Market zostrelil Short Stirling nemecký nočný stíhací pilot. Posádku lietadla BK716 tvorili britskí a kanadskí členovia: 

- Dôstojník John Frederick Harris 
Seržant Ronald Kennedy 
- Dôstojník Harry Gregory Farrington
- Seržant Charles Armstrong Bell 
- Dôstojník John Michael Campbell 
- Seržant Leonard Richard James Shrubsall 
- Seržant John Francis James McCaw 

Na pamiatku členov posádky považovala obec Almere za cenné nechať si vyrobiť umelecké dielo. Koncom roka 2019 preto vyzvala umelcov, aby prišli s nápadmi. Porota vybrala z predložených plánov Lauru O'Neill a jej dizajn Rise. 

Laura O'Neill je britská umelkyňa. Jej práce boli predstavené na niekoľkých výstavách v kľúčových galériách a múzeách, vrátane Inštitútu súčasného umenia v Londýne a Griffinovej galérie v Londýne. 
Laura O'Neill vytvára umelecké diela na pamiatku posádky Short Stirling.
Umelecké diela Laury O'Neillovej pozostávajú z trosiek, na ktorých sedí mladý pilot. Pilota možno spoznať podľa oblečenia ako pilota druhej svetovej vojny. Pozerá sa na stožiar na pamätnom poli a pozýva na pamiatku súčasné generácie. O'Neillovú dojalo zistenie, že letci boli tak mladí, keď bojovali vo vojne. S dielom "Rise" chce uctiť ich nasadenie počas vojny a ich obetu.
Porota považovala O'Neillovej dizajn za špeciálny, pretože zobrazuje zraniteľnosť, že nejde iba o pilota, ale o skutočnú osobu. Podľa poroty je tento osobný aspekt v umeleckých dielach skutočne zdôraznený, a dáva tak členom posádky tvár.



Umelkyňa Laura O'Neill sa obrátila na nášho partnera v Holandsku s požiadavkou, aby vyčistil nájdený motor pomocou technológie tryskania suchým ľadom. Táto metóda
je efektívna, šetrná k čisteným materiálom a zároveň ohľaduplná k životnému prostrediu. Čistenie suchým ľadom nie je založené na brúsení, ale na tepelnom šoku. Neopotrebúva povrch, ktorý sa má vyčistiť, ako tomu býva pri pieskovaní. Z tohto dôvodu je možné metódu použiť aj na čistenie citlivých povrchov. 




Prečo je čistenie suchým ľadom tak účinné? Pozrite si princíp metódy