Čistenie suchým ľadom v potravinárstve

Zatiaľ čo k nám priemyselné čistenie suchým ľadom ešte len preniká, v zahraničí je zavedeným štandardom. Aplikáciou suchého ľadu šetria potravinárske spoločnosti tisíce hodín ročne a zaisťujú účinné odstránenie patogénov zo svojej prevádzky.V potravinárstve sa hrá o životy
Pekárne, mliekarne, spracovatelia mäsa a desiatky ďalších prevádzok produkujú tony potravín, medzitým sa snažia zabezpečiť dokonalú sanitáciu svojich výrobných liniek. Stačí pritom mikroskopická kontaminácia a následky môžu byť tragické: otravy jedlom, silné alergické reakcie. Na pleciach manažéra výroby  spočíva neľahká úloha - zabezpečiť čistenie prevádzky a včasné dodanie produktu odberateľom. Bez údržby predstavujú potraviny pre konzumentov zdravotné riziko. Pre oneskorenie dodávok sa spoločnosť vystavuje nebezpečenstvu  vysokých pokút.


Realita potravinárskych prevádzok
K zaneseniu strojov pritom stačí len pár sekúnd. Cesto, melasa a ďalšie suroviny obalia výrobné plochy, dostanú sa do pásových dopravníkov, alebo balicich zariadení. Napr. kontaminácia surovín šupkami z orechov znamená výskyt nežiaducich alergénov. Mnoho prevádzok odstraňuje zvyšky z výroby ručne. Vyčistenie jedinej linky tak zaberie aj niekoľko dní - je totiž potrebné odstaviť výrobu, odpojiť výrobné zariadenia od elektrickej siete, počkať na ich vychladnutie a zabezpečiť dostatok kvalifikovaných pracovníkov pre údržbu. Alternatíva v podobe vysokotlakového čistenia vodou zase vytvára hektolitre tekutého odpadu, ktorý je nutné odčerpať a zlikvidovať, čo býva výrazná záťaž pre rozpočet. Navyše je potrebné počkať na uschnutie strojov - a až potom ich zapojiť späť do prevádzky. 


80% úspora času = jedna smena navyše


Podľa štúdie americkej Food Standard Agency otryskávanie suchým ľadom odstraňuje z plôch rad patogénnych mikroorganizmov - tiež pôvodcu salmonelózy a listeriózy. 

Čistenie peletami tuhého oxidu uhličitého znižuje dobu odstávky až na pätinu: suchý ľad nie je vodivý ani abrazívny, môžete ho aplikovať na rozžeravené plochy a nezanecháva žiadne zvyšky. 


Čo to pre vás znamená?
 →  vyhnete sa odpájaniu strojov a liniek zo siete a ich demontáži,
   čistenie môže začať ihneď po odstavení prevádzky,
   čistené zariadenie už nie je potrebné dezinfikovať.

Kombinácia týchto faktorov znamená úsporu stoviek hodín ročne -  jeden pracovník zvládne s tryskacím zariadením niekoľkokrát rýchlejšie to isté, čo celá smena údržbárov s drôtenými kefami

Doménou suchého ľadu je tiež odstránenie plesní, ktoré trápia pivovary, pekárne a prevádzky s vyššími teplotami a vlhkosťou. 

Ich odstránenie agresívnou chémiou nie je zlučiteľné s hygienickými zásadami, ďalšie metódy zase nebývajú účinné.