Ako na čistenie dreva? Jemne, ale dôkladne!

Tryskanie suchým ľadom je najhlbšie dostupné suché čistenie. Táto nová ekologická technológia využíva suchý ľad na bezpečné odstránenie povrchových nečistôt. Drevený nábytok, schodiská, trámy, okenice, podlahy a starožitnosti je možné vďaka tejto technológií jednoducho renovovať. Pri jeho teplote (-79°C) je zaručená aj likvidácia vírusov, plesní a nežiaducich pachov (napr. po požiari). 


V poslednej dobe neustále narastá záujem o ponechanie starých drevených trámov, schodísk, zábradlí, parkiet a nábytku v nehnuteľnosti. Problémom však býva ich renovácia – odstránenie nánosu prachu, špiny, či dymu tak, aby nedošlo k ich poškodeniu. Niekto volí možnosť pretretia dreva svetlejšou farbou, no hrozí riziko, že pôvodná štruktúra dreva nebude viac viditeľná, alebo že sa farba začne časom odlupovať. "Použitie technológie čistenia suchým ľadom je nenáročné a mimoriadne šetrné k životnému prostrediu."Keď pieskovanie nie je možné

Pieskovanie v tomto prípade neprichádza do úvahy, pretože je to zdĺhavý brúsny proces a čiastočky piesku sa dostanú do každej štrbinky a ťažko sa ich potom zbaviť. Pieskovanie je navyše abrazívne, mení povrch dreva, ľahko poškodí drevokresby a celistvosť dreva. Zvyčajne nie je možné úplne odstrániť všetky nečistoty kvôli zlému prístupu. V tomto procese sú technici vystavení chemikáliám a ultra-jemným prachovým časticiam, ktoré nasýtia vzduch v stiesnených priestoroch. Vhodnejšou alternatívou je preto tryskanie suchým ľadom – neabrazívna technológia, ktorá jednoducho odstraňuje nečistoty ich zmrazením. Ide o všestranný, jemný proces, ktorý nevytvára sekundárny odpad. 


Čistenie suchým ľadom sa s veľkým úspechom používa pri renovácií mnohých historických objektov, a je ľahké pochopiť prečo. Je to najčistejšia a cenovo najefektívnejšia dostupná metóda obnovy, ktorá šetrí čas, zdroje a peniaze. Na rozdiel od abrazívnych alebo chemických metód čistenia, čistenie suchým ľadom neleptá, neprodukuje žiadne nebezpečné výpary, nepoškriabe, nezafarbí ani nepoškodí čistený povrch. Namiesto toho odstraňuje len kontaminujúce materiály – farby, plesne, mastnotu, lak, sadze a špinu a odkrýva a obnovuje historické materiály do pôvodnej krásy a detailov. Výhody čistenia drevených povrchov suchým ľadom: 

 • Bez poškodenia – vhodné aj na staršie drevo
 • Ekologické - bezpečné pre životné prostredie
 • Bez použitia chemických látok 
 • Nulový sekundárny odpad
 • Suchý ľad je ohňovzdorný a netoxický
 • Antibakteriálny účinok - odstraňuje väčšinu vírusov a plesní 
 • Bez použitia vody - žiadna doba schnutia, žiadna vlhkosť 
 • Bez zápachu 
 • Rýchly proces bez nutnosti demontáže
 • Jednoduchý prístup aj k problémovým oblastiam 
 • Bezpečnosť pracovníkov 
Suchý ľad je dostatočne agresívny na to, aby odstránil dlhoročné znečistenie, ale dostatočne jemný na to, aby zachoval aj tie najzložitejšie vyrezávané práce. Tryskanie suchým ľadom je jedným z najlepších spôsobov, ako obnoviť drevené povrchy poškodené ohňom alebo dymom.